Asambleja e Bayern kthehet në protestë nga 800 persona! Motivi lidhet me Katar dhe sponsorizimet. Kërkohet largimi i presidentit

spot_imgspot_img

Debati për paratë e pastruara ne sport po hyn në Bundesligë!

Presidenti i nderit i klubit, Uli Hoeness, tha se ishte i tronditur nga ndërprerja e mbledhjes së përgjithshme të Bayern Munichut pas një proteste kundër një sponsorizimi të lidhur me Katarin. “Incidenti më i keq që kam parë ndonjëherë te Bayern, më vjen turp”, tha Hoeness për takimin vjetor pesë-orësh të klubit mbrëmë.

Ditët e fundit janë shtuar tensionet mes drejtuesve të lartë të kompanisë dhe një grupi fansash që kërkojnë të heqin dorë nga një kontratë sponsorizimi me Qatar Airways, për një shumë të vlerësuar prej 20 milionë euro në vit.

Ata besojnë se vlerat morale të klubit nuk mund të bëjnë para të pranuara nga një kompani që i përket një shteti të akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut.

Kontrata, e cila i lejon Qatar Airways të shfaqë logon e saj në mëngët e fanelave, është e vlefshme deri në vitin 2023.

Ata që protestuan me britma dhe bilbil luftojnë për të mos e rinovuar, bazuar në raportet e OJQ-ve se Katari shfrytëzon punëtorët emigrantë, akuza të refuzuara fuqishëm nga Emiratet.

Mbrëmë rreth 800 anëtarë të asamblesë së përgjithshme sulmuan presidentin e klubit Herbert Hainer, duke thirrur “Hainer jashtë!”. Përpara takimit, drejtuesit e klubit i kishin bllokuar gjykatat një mocion që protestuesit donin ta votonin.

Sipas zyrtarëve të klubit, është më e lehtë të ndikohet në politikën e një shteti përmes bashkëpunimit. “Unë mbetem i bindur plotësisht se dialogu është mënyra më e mirë për t’i bashkuar njerëzit,” i tha Hainer asamblesë.

Ai gjithashtu tha se klubi ende nuk ka marrë një vendim për vazhdimin e kontratës.

Qatar Airways është një sponsor i rangut të dytë të klubit, pas katër anëtarëve aksionarë që janë Allianz, Audi, Adidas dhe Telekom.

Paratë e sponsorizimit janë gjithnjë e më të rëndësishme pasi Covid-i ka shteruar financat e klubeve të futbollit.

Në vitin fiskal 2020-2021, xhiroja e gjigantit bavarez ra me mbi 100 milionë euro, nga 750.4 në 643.9 milionë. Fitimet e grupit pas taksave ranë gjithashtu nga 52.5 milion dollarë në 1.9 milion dollarë.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu