Bakllava e thatë

spot_imgspot_img
Përbërësit:
  • 1 kg miell
  • 3 kokrra vezë
  • 5 gr kripë
  • 1/2 kg arra
  • 1 kg gjalpë
  • 700 ml ujë
  • 1 kg sheqer
  • 1/2 kokërr limon
Përgatitja:
Fillimisht zini brumin, ashtu si në rastin e bakllavasë tradicionale.
Brumi ndajeni në 16 topa të vegjël dhe hapni këto petë me kujdes dhe mirë. Pasi petët hapen, thajini me kujdes që të mos çahen.
Fillimisht shtroni 2 petë, pastaj hidhni arra, pastaj 2 petë të tjera dhe prapë arra (për secilën shtresë 250 gr arra) dhe shtrojni dy petët e fundit. E fusim në furrë me temperaturë 180º C për 1 orë.
Pas pjekjes, kur është e nxehtë, i hedhim sherbetin po të nxehtë. Pas sherbetit, i hiqni copat e bakllavasë një e nga një dhe lyejini me arra të thërrmuara.
Sherbeti përgatitet si zakonisht, si në rastin e bakllavasë tradicionale.
Ju befte mir!

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakHallvë
Artikulli tjetërKek Kokosi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu