Bakllava me fill

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 gr petë bakllave,

Për fillin:

 • 300 gr arra të grira shume imet,
 • 50 gr kokos,
 • 5 lugë sheqer,
 • 5 lugë grizë (ermik),
 • 200 gr biskota të bluara.

PËR SHERBETIN:

 • 1 kg sheqer,
 • 1.5 lt ujë,
 • 1 Sheqer vanille,
 • 12 limon.

Për mbi:

 • 250 gr margarinë,

Hapat:

Merren petet dhe behen nga dy.

Filli pergaditet ne nje ene te thelle krejt ne nje vend dhe ia qet petave ne fillim dhe i mbeshtjell ne forme roleje dhe i rendit ne tepsi katrore.

Pasi te perfundojne petet dhe mbushja e shkrin nje margarine dhe ja qet permbi dhe e pjeke ne furre te nxehte 200 grade.

Pasi e verifikojme qe eshte pjekur majftueshem e nxjerrim nga furra dhe ia qesim sherbetin e zier me pare qe eshte akoma i ngohte.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSheqerpare të mbushura me arra
Artikulli tjetërRole e papjekur

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu