Bakllavaja turke

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 filxhan çaji gjalpë i shkrirë
24 petë të gatshme ose të holluara vetë
400 gr fëstëkë dhe lajthi të qëruara dhe të grira
2 lugë çaji kanellë
Sherbeti:
450 gr sheqer
420 ml ujë
½ lëngu i një limoni të madh
1 tepsi pjekjeje normale
Për spërkatje nga lart:
Fëskëtë

Përgatitja:
Parangrohni furrën në 160 gradë C. Fillimisht përgatisni sherbetin. Shtoni sheqerin në një tenxhere të madhe, hidhni ujin dhe vendoseni të ziejë duke përzierë gjatë gjithë kohës.
Kur sheqeri të jetë shkrirë, ulni nxehtësinë dhe shtoni lëngun e limonit dhe lëreni 15 minuta në zjarr të ulët derisa sherbeti të jetë trashur. Lëreni mënjanë të ftohet.
Lyeni me gjalpë të gjithë tepsinë nga anët dhe në brendësi. Që petat të jenë perfekte duhet që një natë më parë t’i keni lënë në frigorifer dhe t’i nxirrni 2 orë para përdorimit.

Shtroni dy peta në fund të tepsisë dhe lyejini me gjalpë, të njëjtën gjë bëni derisa të keni përdorur 12 peta duke i lyerë dy e nga dy me gjalpë.
Prijini cepat e petave nëse ato dalin në buzët e tepsisë. Shtoni sipër lajthitë dhe fëstëkët mbi petën e 12-të dhe hidhni sipër kanellë dhe vazhdoni si më parë derisa të kenë mbaruar petët.
Lyeni petën e fundit mirë me gjalpë dhe me ndihmën e një thike priteni në copa të vogla në vija paralele.

Futeni të piqet për 45 minuta derisa të marrë një ngjyrë të artë dhe 5 minutat e fundit rriteni gradimin.

Kur bakllavaja të jetë gati fikeni dhe nxirreni nga furra dhe ngadalë shtroni sherbetin e ftohtë. Futeni 2-3 minuta në furrë sërish që të përthithë sherbetin, më pas nxirreni dhe lëreni të ftohet.
Kur bakllavaja të jetë ftohur shtoni sipër fëstëkë të plotë.

Sekret: Bakllavaja nuk duhet të ruhet kurrë në frigorifer, pasi yndyrnat mblidhen, brumi absorbon të gjithë lëngun dhe bakllavaja bëhet e fortë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek grek me mjaltë
Artikulli tjetërSheqerpare me kokos Receta

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu