Bakllavë Role me Arra

spot_imgspot_img

Përbërësit:
500gr petë te gatshme per bakllave, 250gr arra të bluara, 250gr margarinë, 100gr rrush i thatë, 400gr sheqer, 300ml ujë, 1 limon.

Përgatitja:
Shkrijme margarine dhe ne tavloinen e punes shtrijme nje pete bakllavaje.

Peten e lyejm me margarien e shkrire,lyejm edhe nje tjeter dhe qesim persiper.

Keshtu veprojme me 4-5 pete(varesisht sa pete ka ne 500 gr,te cilat i ndani ne grupe).

Pasi lyejme 4-5 petet me margarine e shkrire,qesim arrat e bluara dhe mbeshjellim ne forme roleje.

Keshtu bejme role nga petet.

Secilen role e presim me thike nga 3 cm gjeresi.

Ne tepsine e lyer me margarien qesim pjeset e prera te bakllavas ne form vertikale duke afruar sa me shume njera afer tjetres.

Tepsia nuk duhet te jete e madhe me shume se 28-30cm.

Pjekim ne 160 grade derisa te merr ngjyre te kuqrremt perafersisht 40 minuta.

Ziejm ujin me sheqerin per 10 minuta dhe ne fund shtojme disa fleteza limoni.

Bakllavan e nxehte e pervelojme me sherbetin e vaket.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakHallvë me Miell Misri
Artikulli tjetërKadaif i Lehtë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu