Biskota me çokollatë

spot_imgspot_img

Perbersit:

2 gota miell
3 lugë kakao
gjysme luge Pluhur pjekje
80 gr gjalpë
gjysmë gote sheqer pluhur
2 vezë
gjysmë gote badema
120 gr çokollatë.

Pergatitja:

Miellin, kakaon, pluhur pjekjën e derdhim në një enë dhe e përziejmë.

Gjalpin e shkrimë dhe e vendosim në një pjatë të thellë së bashku me vajin vegjetal.

Pastaj ia shtojmë sheqer pluhurin dhe e përziejmë rreth 6-7 minuta.

Vezët i rrahni në një pjatë tjetër, pastaj e gjithë glazurën e derdhni në një enë dhe e përzieni mirë.

Dalë nga dalë ia shtojmë çokollatën e copëtuar dhe bademat, përzierjën e vazhdojmë me shpatullë.

Brumin e ndani në dy pjesë dhe e vendosni tek letra e pjekjës, përmbi e lyeni me të kuqët e vezës.

Tepsinë e vendosni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për 20-25 minuta pjekje.

Pas pjekjës rolën e premë në copa të holla dhe i rëndisim në tel të furrës, për pjekjë në temperaturë 150-160 gradë celsius për pjekje rreth 15-20 minuta.

Pas pjekjës i zhytim në çokollatë të shkirë dhe i shërbejmë.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek me pekmez, tahin, arra
Artikulli tjetërGurabija kavalla

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu