Biskota me portokall

spot_imgspot_img

Perbersit:
250 gr miell
250 gr sheqer
1 lugë maje
2 vezë
1 lugë çaji portokall
½ lugë çaji vanilje.

Pergatitja:
Vendosni në një enë miellin, kripën dhe përzieni.

Pastaj ia shtoni vezët, portokallin e grire dhe esencën e vaniljës në një tas tjetër dhe përzieni.

Rrihni vezët në tasin ku kemi hedhur miellin dhe përzni mirë derisa brumi të bëhet i bute.

Vendosni brumin në një dërasë dhe ndajeni në dy pjesë të barabarta dhe secilën prej tyre.

Pjekeni në temperaturë 180 gradë celsius dhe lëreni për rreth 30 minuta.

Largoni nga furra dhe lëreni të ftohet.

Uleni temperaturën e dhomës në temperaturë 150 gradë celsius, seciles pjesë ndajeni në feta, rreth 1 cm dhe lëreni për 10 minuta në furrë, derisa të jenë pjekur plotësisht.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRevani me mak
Artikulli tjetërKujmak

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu