Biskota të shkrifta

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 2 vezë
  • 2 gota sheqer (gota 200ml)
  • 2 gota vaj
  • 1 gote kos
  • 2 sheqer vanilje
  • 1 pluhur për pjekje
  • 8.5 miell

Pergatitja:
Ne nje ene qesim 2 veze,sheqerin dhe sheqerin e vaniljes.
Perzijme derisa masa te beht homogjene.
Shtojme vajin,gradualsiht pak nga pak duke perzier masen.
Shtojme pastaj kosin,miellin dhe pluhurin per pjekje.
Masen e perzijme dhe pasi brumi te merr dendesine e duhur ndajm e ne 32 toptha.
Secilin topth e kalojme neper pjesen me vrima te rendes per zbukurim dhe veme ne tepsi te lyer dhe pjekim ne 15-20 minuta derisa te marrin ngjyre te kuqrremt.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë që nuk piqet
Artikulli tjetërKeku më i mirë grek me mjaltë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu