Brinjë Viçi të mbuluara me Salcë lëng mishi

spot_imgspot_img
Përbërësit:
 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish)
 • kripë
 • piper
 • 1 filxhan miell
 • 2 filxhanë qepë (të copëtuara)
 • 1 filxhan selino (e copëtuar)
 • 1 filxhan karotë (të prera)
 • 2 lugë gjelle hudhër (e grirë)
 • gjethe dafine
 • 1 lugë gjelle trumëz (e thatë)
 • 1 filxhan verë e kuqe
 • 8 filxhanë lëng mish viçi
 • 1/4 filxhan majdanoz (i freskët, i copëtuar)
Përgatitja:
Nxehim vajin në një tenxhere të madhe në temperaturë të lartë. Sezonojmë brinjët me kripë dhe piper për shije dhe i lyejmë ato në miell.
Skuqim brinjët e mishit në vaj në tufa të vogla (2-3 minuta për secilën tufë), duke shtuar vaj sipas nevojës, për të shterur mishin. Vendosim mënjanë brinjët.
Në të njëjtën tenxhere, shtojmë qepë dhe i kaurdisim për 2 minuta. Shtojmë selino dhe karota dhe i kaurdisim edhe 1 minutë më tepër.
I sezonojmë me kripë dhe piper për shije dhe pastaj i përziejmë në hudhër, gjethe dafine dhe trumzë dhe i gatuajmë edhe 1 minutë më tepër.
Hedhim në tenxhere pak verë të kuqe, duke hequr gjithë pjesët e mbetura në pjesën e poshtme.
Shtojmë lëngun e mishit dhe e lemë të vlojë, duke e reduktuar më pas temperaturën në gradacion të ulët dhe i lemë të ziejnë.
Shtojmë brinjët dhe vazhdojmë t’i ziejmë për 2 orë, derisa salca të ntrashet. I përziejmë në majdanozdhe i shërbejmë.

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakQofte me mish qengji
Artikulli tjetërMish Qengji me Qumësht

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu