Byrek me Pulë

spot_imgspot_img
Përbërësit:
450 gr gjoks pule (pa lëkurë dhe kocka, prerë në kube)
1 filxhan karotë (të prera hollë)
1 filxhan bizele (jeshile, të ngrira)
1/2 filxhan selino (e prerë hollë)
1/3 filxhan gjalpë
1/3 filxhan qepë (të prera)
1/3 filxhan miell
1/2 lugë çaji kripë
1/4 lugë çaji piper i zi
1/4 lugë çaji fara selinoje
1 e 3/4 filxhanë lëng pule
2/3 filxhan qumësht
kore byreku (të papjekura)
Përgatitja:
Nxehim furrën në 220 gradë C. Në një tigan, përziejmë pulën, karotat, bizelet dhe selinonë. Shtojmë ujë për t’i mbuluar dhe i vlojmë për 15 minuta. I heqim nga i nxehti, i kullojmë dhe i lemë mënjanë.
Në tigan në temperaturë mbi mesataren, gatuajmë qepët në gjalpë derisa të zbuten dhe të bëhen të tejdukshme. Trazojini në miell, kripë, piper dhe farës selinoje. Trazojini ngadalë në lëng pule dhe qumësht. Ziejini në temperaturë mesatare derisa përzierja të ntrashet. Hiqeni nga i nxehti dhe lëreni mënjanë.
Vendoseni përzierjen e pulës në petën e poshtme të byrekut. Hidheni përzierjen e nxehtë të lëngshme mbi të. Mbulojeni me petën e sipërme të byrekut dhe prisni anët e tepërta të brumit. Bëni disa të çara të vogla në krye të byrekut, për t’i lënë mundësi avullit që të dalë.
Piqeni në furrën e nxehur që më parë për 30 deri në 35 minuta, ose derisa brumi të marrë ngjyrë kafe të artë dhe mbushjja të nxjerrë flluska. Ftoheni për 10 minuta para se ta shërbeni.
Ju befte mir!

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPalaçinka
Artikulli tjetërLakror me dy petë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu