CALCIOPOLI 2 NË ITALI | “Ky sistem është i sëmurë” Dridhet Juventusi por edhe e gjithë Serie A

spot_imgspot_img

Hetimi penal për fitimet kapitale të buxhetuara nga Juventusi në tre vitet e fundit – i cili sheh Agnelli, Paratici dhe Nedved nën hetim – është praktikisht i mbyllur dhe së shpejti mund të trondise frontin sportiv të çështjes si një tsunami, duke shtuar elementë të rinj për atë që tashmë është raportuar te dispozita e Prokurorisë Federale pas raportit të Covisoc.

Raporti i këtij të fundit jepte një rrëfim të transfertave ‘të dyshimta’ të ndodhura në Serinë A mes viteve 2019 dhe 2021, por tashmë drejtësia sportive mund të binte në dorë mbi të gjitha provat e shumta të mbledhura muajt e fundit nga prokurori i gjykatës së Torinos.

Kjo është ajo që rezulton nga tre prokurorët përgjegjës për hetimin në kryeqytetin piemontez – Ciro Santoriello, Mario Bendoni dhe ndihmësi Marco Gianoglio – të cilët janë gati të dërgojnë të gjitha dokumentet e hetimit të tyre në Prokurorinë e FIGC, kur nuk do të të mbulohen më gjatë nga sekreti paraprak.

Një kërkesë në këtë kuptim tashmë është bërë nga organi i drejtësisë sportive ndaj kolegëve torinezë, për të pasur në dorë raportet sekrete të marrjes në pyetje, përgjimet dhe materiale të tjera. Kohët, siç u përmend, duhet të jenë të shkurtra, duke qenë se hetimi në fakt ka përfunduar.

Magjistratët lanë të kuptohet se perceptimi i aferës nga pikëpamja sportive mund të ndryshojë ndjeshëm, në dritën e asaj që ata mblodhën për hetimin penal, veçanërisht përgjimin.

Ajo që del nga Palazzo di Giustizia në Torino është imazhi i një “sistemi të sëmurë” në tërësi: prandaj është e gjithë Seria A që duhet të dridhet dhe jo vetëm Juventusi.

Ndërkohë ditën e sotme, drejtori ekzekutiv i Juventusit, Maurizio Arrivabene, u dëgjua nga kryeministri si person i informuar për faktet, për të sqaruar domethënien e disa përgjimeve, pasi të shtunën e kaluar DS Federico Cherubini ishte nën presion për 10 orë.

Menaxheri i Juventusit u përgjigj se transaksionet në fjalë ishin absolutisht të ligjshme, siç pretendohet edhe nga Juventus në një deklaratë për shtyp.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu