Capello duartroket Piolin: Rinovimi i merituar, Milani është në krye falë tij

spot_imgspot_img

Fabio Capello e çoi Milanin në çatinë e Italisë, Evropës dhe botës. Ai ka fituar katër tituj Serie A, një Kupë Evropiane, një Superkupë Evropiane, tri Superkupa të Italisë dhe një Botëror për Klube. Me 11 sezone në krye të “Djallit” dhe 300 stola, ai është në dhjetëshen e parë, në pozicionin e katërt, të trajnerëve më të pranishëm në historinë e kuqezinjve. Stefano Pioli do të donte shumë ta imitonte atë; ta pasurojë klubin me një trofe të ri dhe të vendoset në renditjen e dhjetë trajnerëve me më shumë ndeshje të Milanit. Sot, ai është i 140-ti me 106 ndeshje, në fund të sezonit do të ketë kaluar Alberto Zaccheroni, i dhjeti me 125 ndeshje.

Capello, si do ta përkufizonit rinovimin e kuqezinjve të Piolit?
I merituar, me të vërtetë i merituar. Për punën e bërë, për rritjen eksponenciale të ekipit dhe lojtarëve të rinj, për ndjenjën që mundi të krijonte me klubin dhe me lojtarët. Është një aspekt vendimtar, që ndikon në rezultate. Me Piolin të gjithë ndihen të përfshirë. Padyshim që prioritet është puna tekniko-taktike që ka bërë, një punë shumë e rëndësishme.

Nga të gjitha meritat e përmendura, cila është më e dukshmja?
Më pëlqen të nënvizoj aftësinë e tij në rritjen e të rinjve, pa ushtruar presion mbi ta. Edhe kur kanë gabuar, ai ka ripërtërirë besimin duke iu dhënë një shans të ri. Pjekuria është e dukshme tek të gjithë djemtë që luajnë, të gjithë janë me të. Kalulu është një nga shembujt më të fundit, por sigurisht nuk është i vetmi. Leao ka gjetur vazhdimësinë me Piolin dhe ka kuptuar se çfarë duhet të bëjë saktësisht në fushë. Në kapjen e kombëtares franceze nga Theo Hernandez ka gjithmonë meritë të trajnerit, që e ngriti deri në atë pikë sa ta bënte të shprehej në maksimumin e potencialit. Kjo vlen edhe për Diaz, tek i cili trajneri dhe klubi kishin besim, si dhe për Tonalin. Një sezon që nuk ishte në nivel, por drejtuesit patën guximin ta konfirmonin, duke kuptuar cilësitë që mund të shfaqeshin.

Në kampionat, tashmë Pioli e ka rikthyer Milanin në krye; në Champions luhen shanset e kualifikimit në ndeshjen e fundit në grupe. Në çfarë aspekti mund të përmirësohet ende ekipi kuqezi?
Në Evropë janë ndëshkuar nga arbitrat, por kjo nuk duhet të jetë një justifikim. Ata kurrë nuk kanë luajtur aq mirë sa në Madrid, atje u dëshmuan ekip me teknikë, cilësi, bindje dhe vullnet. Kuqezinjtë kanë maturim në progres. Ata janë si një shishe verë; së cilës i është hequr tapa, tani mund të fillojnë të pinë. Duhet të vazhdojnë të përpiqen, pse jo? Të jenë më të lirë dhe të bëjnë më shumë.

Edhe në kampionat?
Rritja e treguar në Madrid duhet të vazhdojë në Serie A. Kuqezinjtë po bëjnë shumë mirë, por mund të japin edhe më shumë. Duhet të përpiqen të imponohen në çdo kohë, kudo, siç ka bërë Milani prej vitesh. Në Serie A kanë treguar se janë të fortë në dëshirën dhe bindjen e tyre. Pas suksesit të tyre në Evropë, i pret një hap tjetër; duhet të tregojnë vazhdimësi.

A mund të rritet sërish edhe Pioli?
Ai ka bërë gjithmonë mirë aty ku ka punuar, duke rritur lojtarët që kishte në dispozicion. Tani që ka krijuar këtë grup, duhet të synojë lart, ta ketë këtë ambicie. Pioli është në një pozicion ndryshe nga zakonisht; tani ai dhe Milani nuk mund të fshihen më.

A keni një dëshirë për të?
Pioli është një trajner që ka punuar shumë dhe besoj se arritja në këtë nivel është burim kënaqësie të madhe. Me atë që ka bërë, ka treguar se mund të arrijë disa nivele. E përgëzoj për vazhdimësinë e rezultateve, por edhe për seriozitetin që ka ruajtur gjithmonë, në momente të lumtura dhe në momente të vështira. Konfirmimi i verës 2020 i ka dhënë forcë dhe besim, edhe ndaj grupit. Rinovimi i fundit është më shumë se kurrë i merituar.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu