Cheesecake me Nutellë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Brumi- baza:
150gr miell
50gr kakao
100gr sheqer
100ml ujë të vakët
60ml vaj misri
¼ pako pluhur për pjekje
Pak kripë

Kremi:
4 vezë
500gr djath krem
150gr sheqer
2 pako sheqer vanilje
Nutellë

Prëgatitja:
Në një enë përziejm miellin, pluhurin për pjekje, kakaon dhe sheqerin.
Në enë tjetër përziejmë ujin me vaj.
Shtojmë pjesën e lëngëshme mbi miell dhe I përziejm mire.
Masa e fituar vendoset ne tepsi dhe piqet ne 200°C.
Ndërkohë tundim pak vezët me sheqer dhe ia shtojmë djathin.
Masën e fituar nga vezët pas 10min pjekje të pjësës së pare ia shtojmë përmbi dhe vazhdon të piqen edhe 15-20 min tjera duke ulur temperaturën në 180°C.
Në fund pasi ëmbëlsira të piqet dhe ftohet e lyejmë përmbi me nutellë të cilën e shkriejmë pak në mënyrë që ta lyejm më lehtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakHallvasia
Artikulli tjetërTorta Magjike

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu