Cheesecake me plazma

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 300 g Plazma të bluara
  • 125 g gjalpë
  • 50 g sheqer

Filli:

  • 1 kg djath krem
  • 400 g pure të kungullit
  • 150 g sheqer
  • 4 vezë
  • 30 g miell
  • 5 g kanellë

Përgatitja:

Vendosni plazmat e bluara në një tas, përzieni sheqerin pluhur dhe përzieni bashkë. Pastaj shtoni gjalpin e tretur më parë në këtë përzierje dhe vazhdoni të trazoni.

Transferoni përzierjen në një enë të rrumbullakët me diametër 26 cm. E formësoni me dorë bukur dhe e lini të qëndrojë për 10-15 minuta në frigorifer.

Shtoni djath krem dhe sheqer në tasin e përzierjes. Përziejini përzierjen me një mikser derisa sheqeri të shpërndahet. Shtoni një vezë në të njëjtën kohë dhe llokoçisni vazhdimisht.

Pastaj shtojmë purenë e kungullit të përgatitur më parë dhe vazhdojmë përzierjen.

E zvogëlojmë shpejtësinë e përzierjes dhe shtojmë miell dhe kanellë. Le të vazhdojmë me përzierjen derisa gjithçka të bashkohet bukur.

Derdhni mbushjen në enë dhe rrafshojeni sipërfaqen me një shpatull.

Piqeni në furrën e parangrohur në 160C për rreth 70-80 minuta.

Lejoni që keksa të ftohen, të ftohet mirë dhe dekorojeni salcën e karamelit dhe kanellën sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte e ngrirë
Artikulli tjetërTortë 15 minutëshe me banane

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu