Dardhë me karamel

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 dardha të mëdha
 • 3 gota ujë
 • 4 lugë sheqer
 • 1 shkop kanellë
 • 1 shkop vanilje
 • 4 karafil

Për karamel:

 • 1 gotë sheqer
 • 2 lugë ujë
 • 2 pika lëng limoni
 • 40 gram gjalpë
 • 100 ml krem i lëngshëm

Për dekorim:

 • 50 gram bajame

Përgaditja:

Lani dardhat e mëdha në shumë ujë, thajini ato. Qëroni pa i dëmtuar.

Hiqni me kujdes pjesët thelbësore të dardhës, pjesën e poshtme të së cilës keni rrafshuar, me ndihmën e një luge.

Merrni ujë dhe sheqer në një tigan të thellë. Përzijeni me një lugë dhe lëreni që sheqeri të shpërndahet. Vendosni në tigan shkopin e kanellës dhe shkopin e vaniljes.

Vendosni dardhat e qëruara, mbi të cilat vendosni një karafil, pingul në tenxhere.

Gatuani për rreth 30 minuta në nxehtësi të ulët në një tigan me kapak të mbyllur.

Për të përgatitur karamel; Derdhni sheqerin, ujin dhe lëngun e limonit në një enë salce të thellë. Lëreni sheqerin të karamelizohet duke shkundur enën e salcës midis copave.

Shtoni gjalpë të ftohtë në përzierjen e sheqerit, e cila merr ngjyrën e qumështit të karbonit, dhe përzieni atë me një lugë druri. Në fund, shtoni krem ​​në përzierjen e karamelës, ngjyra e së cilës errësohet dhe vazhdoni të gatuani në nxehtësi të ulët, dhe përzieni shpejt.

Merrni përzierjen e karamelit, të cilën e gatuani për 2-3 minuta në nxehtësi të ulët, nga shporeti. Derdhni masen në një gotë ose kavanoz qeramike dhe lëreni të ulet për një kohë të shkurtër.

Në zjarr të ulët vendosni dardhat, të cilat janë gatuar tërësisht, në pllakat e servirjes të ftohen. Sillni salcën e karamelit që keni përgatitur mbi to, dekorojeni me bajame dhe ndajeni me të dashurit tuaj si të ngrohtë ose të ftohtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek me dredhëza
Artikulli tjetërTrileçe me tre qumështa

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu