E BUJSHME. VJEN VENDIMI FINAL | Ish-futbollisti i njohur italian duhet të bëjë burg për tentativa mafioze zhvatje!

spot_imgspot_img

Dënimi i Fabrizio Miccoli bëhet përfundimtar. Ish-kapiteni i Palermos, siç përcaktohet nga seksioni i dytë i Gjykatës së Lartë, do të duhet të vuajë dënimin me tre vjet e gjashtë muaj heqje lirie: sipas drejtësisë, Miccoli ka kryer një zhvatje të rënduar nga Metoda mafioze ndaj Mauro Lauricellës, djalit të bosit të Kalsa Antonino “u scintilluni” nofka, tashmë i dënuar përfundimisht me 7 vjet burg.

Ndaj është pranuar kërkesa e Zëvendës Prokurorit të Përgjithshëm të Gjykatës së Lartë, Fulvio Baldi, për rrëzimin e ankesës së Miccoli.

Këto janë orë dramatike për lojtarin që ka veshur edhe 10 herë fanellën e Italise: së bashku me avokatët e tij do të duhet të vendosin se ku do të dorëzohet për të filluar vuajtjen e dënimit.

Pothuajse me siguri, Miccoli, i cili ishte sot në Romë për seancën e Kasacionit, do t’i kërkojë Gjykatës Mbikëqyrëse aplikimin e masave alternative sa më shpejt të jetë e mundur, por është i pashmangshëm një kalim në burg, kohëzgjatja e të cilit është e pamundur të hipotezohet në këtë rast!

Çështja ligjore lind nga tentativa e Miccoli për të rikuperuar 12 mijë euro, me dhunë dhe kërcënime, nga ish-pronari i disko “Paparazzi” në Isola delle Femmine, Andrea Graffagnini.

Episodi daton më shumë se 10 vite më parë dhe bëri bujë pasi Miccoli dhe “Scintilla” folën në përgjimet e gjyqtarit Giovanni Falcone si “baltë”.

Fraza për të cilat ish-kapiteni i Rosanero-s më pas kërkoi falje publike.

Lojtari ishte dënuar nga shkalla e parë. Një dënim që ka qëndruar në të gjitha nivelet e gjykimit, edhe nëse Miccoli e ka përjashtuar gjithmonë mundësinë e njohjes së shoqes së tij Lauricella me anëtarë të mafias.

Vendimi përfundimtar erdhi në mënyrë paradoksale pas atij të dhënë me ritin e zakonshëm për të akuzuarin tjetër. Madje, për Miccoli-n, prokurori kishte kërkuar arkivimin dy herë, para aktakuzës së detyruar, të urdhëruar nga magjistrati i atëhershëm hetues Ferdinando Sestito.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu