Elon Musk: Do realizojmë automjetet vetëlëvizëse deri në fund të 2020

spot_imgspot_img

Themeluesi i Tesla-s, Elon Musk ka deklaruar se kompania e tij është ‘shumë afër’ për të realizuar me sukses teknologjinë e automjetit vetëlëvizës të nivelit të pestë, dhe thotë se kjo mund të arrihet deri në fund të vitit 2020.

Sidoqoftë, kjo teknologji e përparuar ende kërkon që shoferët të qëndrojnë vigjilentë dhe t’i mbajnë duart fort në timon, dhe automjetet janë akoma larg nga të qenurit plotësisht autonomë.

Me autonomi të nivelit të pesë, të cilin Musk e ka diskutuar prej kohësh si një qëllim të kompanisë, shoferi do të ishte në gjendje të pushonte dhe ta linte makinën e tij të bënte gjithë punën.

Musk tha:

Jam jashtëzakonisht i sigurt që niveli i pestë ose në thelb i plotë i autonomisë lëvizëse të automjetit, do të ndodhë dhe unë mendoj se do të ndodhë shumë shpejt.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu