Embëlsira nga karameli

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 5 gota qumësht
  • 1.5 gota sheqer
  • 6 vezë
  • 1 lugë çaji vanilje

Për karamel:

  • 1⁄2 filxhan sheqer
  • 1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Hidhni qumështin në një tigan të thellë. Shtoni sheqerin, përzieni dhe gatuajeni në zjarr të ulët për 2-3 minuta derisa të ngroheni.

Shtoni vezët që keni blerë një nga një në një enë të veçantë, duke i përzier me vanilje, dhe duke i shtuar gradualisht në përzierjen e ngrohtë të qumështit.

Gatuajeni përzierjen që keni përzier plotësisht në nxehtësi të ulët për 2 minuta, pastaj hiqeni nga shporeti.

Për karamel: vendosni sheqerin në një tigan dhe shkrihet sipër mbi nxehtësinë e ulët derisa të shkrihet në një karamel. Shtoni lëng limoni në sheqerin pluhur, i cili bëhet më i errët dhe karamel, dhe hiqeni nga shporeti pasi të përzieni.

Ndani karamelin që keni përgatitur në fund të enës së furrës që do të gatuani ëmbëlsirën.

Lyeni përzierjen e ëmbël të bazuar në qumësht në një enë të veçantë për të marrë një qëndrueshmëri të butë.

Pasi të keni shpërndarë bazën e përzierjes së qumështit në enët e ëmbëlsirës që keni mbuluar me karamel, vendoseni në tepsi.

Shtoni ujë të ftohtë në tepsi. Pjekni ëmbëlsirat në një furrë të parangrohur 160 gradë për rreth 45-50 minuta.

Pasi që keni hequr nga furra të jetë ftohur, kthejeni përmbys dhe largojeni nga kallëpët. Shtoni sos sipas dëshires.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë e shkriftë për iftar
Artikulli tjetërRole me mollë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu