Ëmbëlsira të vogla

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 vezë
 • 2 lugë ujë
 • 1 gotë mjaltë
 • 1 gotë çaji miell
 • 1 pako pluhur
 • 1 pako vanilje
 • 1/2 gotë uji kakao

Për kremin:

 • 2 të verdha të vezëve
 • 3-4 lugë niseshte
 • 2.5 gota bajame
 • 4 lugë mjaltë
 • 6-7 qershi

Përgatitja:

Për tortën, të bardhat e vezëve dhe të verdhën e vezëve hidhen në një enë të veçantë, të bardhat e vezës rrihen mirë me një majë kripe. Pas shtimit të mjaltës në të verdhat e vezëve përzijeni  deri sa të bëhen shkum e bardhë më pas shtohen 2 lugë ujë të ngrohtë.

Përbërësit e thatë hidhen një enë të veçantë dhe përzihen  Të bardhat e vezëve i shtohen përzierjes me ndihmën e një shpatull, sikur të bëjnë ngadalë sufelen.

Piqeni në furrë të parangrohur në 180 gradë për 23 minuta në një tepsi  të kapur 23-24 cm, pasi torta të jetë ftohur, ajo pritet në gjysmë dhe formohet dhe formohen pes torta te vogla zemer.

Për krem, të verdhën e vezëve dhe mjaltin i rrahim në një enë, shtojmë niseshten dhe i rrihemi përsëri, dhe ia shtojmë qumështin dhe e rrahim në zjarr. Pas gatimit në zjarr të ulët, qershitë shtohen dhe skuqen.

mbusheni tortet në mes me krem dhe dekoroni me çokollatë të zezë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu