Ëmbëlsirë 15 minutshe

spot_imgspot_img

Përbërësit:

300 gr biskota
3 puding vanilje
9 luge sheqer
1 l qumësht
200 gr margarinë
1 sheqer vanilije
4 luge ajkë e thartë (shmant,pavllake)
4-5 banane
200 ml ajkë e ëmbël (hopla per embelsira)

Pergatitja:

Nga qumeshti ndajme nje gote,kurse pjesen tjeter e veme te vloje me sheqerin dhe sheqer vaniljen.

Me qumeshtin e ndare tretim pluhurin e pudingave,dhe kur quemshti vlone shtojme pudingat,dhe perziejme derisa te trashet.

Pastaj largojme nga zjarri,shtojme margarine e cootuar dhe perziejme derisa te shkrihet margarina.

Pastaj shtojme dhe biskotat e coptuara.

Gjysmen e mases e qesim ne kallep te ngusht te mbuluar me plastfolie,dhe me pas qesim bananet e grira ne rrathe te cilat I kemi sterpikur em leng limonio qe most e humbasin ngjyren.

Pastaj qesim edhe gjysemn tjeter te mases dhe rrafshojme mire.Persiepr qesim njeshtrese biskota te tera qe do te sherbej si baze pastaj,kur te rrotullojme.

Kur embelsira te jete ftohur e nxjerrim nga kallepi dhe dekorojme me ajke te embel te tundur.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTespishte
Artikulli tjetërBallakume

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu