Embëlsirë Dëbore

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 5 lugë sheqer
 • 5 lugë miell
 • 1/2 pluhur pjekjeje

Per krem:

 • 500 ml qumësht
 • 5 yolks
 • 100 g sheqer
 • 1 sheqer vanilje
 • 50 gr çokollatë për gatim
 • rreth 200 g biskota jaffa
 • 300 ml krem ëmbël
 • 1 çast për riparimin e xhelatinës.

Pergatitja:

Perziejm te bardhen e vezes me sheqer, shtoni miellin dhe pluhurin e pjekjes. Derdhni përzierjen në një ene, të mbuluar me letër pjekjeje, dhe piqni në 200 C për rreth 30 minuta. Vlojm 100 ml qumësht dhe sheqer vanilje. Pastaj pjekim atë dhe spërkatim me qumësht të nxehtë. Deri sa le të ftohet.

400 ml çibane të qumështit. I Vumë verdht e vezes dhe sheqer, dhe i spërkasim me qumësht të nxehtë. Kthehemi në ringlane, pastaj vlojm kremin duke i ​​përzier gjat të gjithë kohës. Kur të dalë nga zjarri. Me krem ​​të ngrohtë, përziejm rregullimin e xhelatinës. Veçanërisht e lageni 300 ml krem ​​të ëmbël, pastaj kombinoni me krem ​​të vakët. Le të ftohet.

Çokollata dhe biskota me jaffa. Shtoni në krem, i cili është ftohur plotësisht, kështu që të gjithë së bashku.

Kjo e vënë tabaka peksimadhe, dhe të vënë në buzë të myk për tortë, e cilat eshte e mbuluar me fletë metalike. Vendoseni krem ​​në peksim, dhe lini në frigorifer për një orë ose dy për ta mbajtur kremin të ngushtë.

Kur krem, per buzë të myk, dhe e tërë tortëja duhet mbuluar me krem ​​whipped. Dekoroni sipas dëshirës, ​​pastaj shërbejeni.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSytlaç
Artikulli tjetërKek – Çokollatë e nxehtë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu