Ëmbëlsirë e zezë

spot_imgspot_img

Perbersit:

100 gr margarinë
2 vezë
1 gotë uji sheqer
2 lugë gjelle kakao
1 sheqer vanilje
1 pluhur pjekurinash
2 gota miell
1 gotë qumësht
pak kripë
2 dl pana ëmbëlsirash
gjysmë gote uji sheqer
1 lugë gjelle kakao
50 gr margarinë
1 cokollatë gatimi


Pergatitja:

Së pari rrahen vezët dhe sheqeri. Pastaj shtohen përbërësit e tjerë me radhë. Piqet në furrën e parangrohur në 180 gradë.

Glazura: Pana, sheqeri, kakao e çokollata bëhen bashkë dhe i ziejmë derisa të marr valë masa. Shtojmë edhe margarinën. Masa ftohet pak dhe i hidhet sipër ëmbëlsirës.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTatli tradicionale
Artikulli tjetërTortë me fruta mali

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu