Ëmbëlsirë klasike me shërbet qumështi

spot_imgspot_img

Përbërësit :

 • 4 copë vezë
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 5 lugë miell
 • 1/2 filxhan çaji bollgur
 • 1 pako vanille
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 4 pika lëng limoni

Për shërbetin me qumësht:

 • 4 gota qumësht
 • 1 filxhan sheqer

Për Mbi:

 • 1 pako krem i bardhë
 • 200 ml qumësht
 • 1 filxhan kokos

Përgaditja:

Në një enë të thellë rrihni vezët dhe sheqerin derisa të bëhen një krem sheqeri.

Shtoni miellin, bollgurin, vanilinën, pluhurin për pjekje, lëngun e  limonit dhe përsëri përzieni.

Derdhni këtë përzierje në një tepsi të lyer me vaj dhe piqeni në furrën e parangrohur 180 gradë për 20 minuta.

Ndërkohë, ngrohni qumështin dhe sheqerin në një enë, përzieni derisa sheqeri të shkrihet dhe hiqeni nga nxehtësia dhe ftoheni.

Pasi torta të dalë nga furra, derdhni shërbetin e qumështit që keni ftohur mbi tortën e nxehtë dhe prisni që torta të thithë shërbetin

Ndërkohë rrihni 1 gotë qumësht të ftohtë me krem të bardhë

Përhapeni kremin e rrahur në tortë,

Më në fund, spërkateni me kokos.

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRole me kokos
Artikulli tjetërËmbëlsirë me puding kakao

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu