Ëmbëlsirë me arra

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • Një filxhan prej 2.5 dl.
 • 4 vezë
 • 2 gota sheqer
 • 2 sheqer vanilje
 • 3 gota miell
 • 1 pluhur pjekje
 • 1 filxhan vaj
 • 1 gotë qumështi
 • 5 lugë të plotë reçel kumbullash, ose reçel (mund të bëhen edhe me reçel kajsi, ose me
 • ndonjë frut tjetër)
 • lëvore e grirë e një limoni, ose portokalli
 • 100 g arra në brumë
 • 100 g arra lart mbi brumë

Përgatitja:

Menjëherë në fillim të përgatitjes, një furrë mund të ndizet të nxehet në 200 gradë. Së pari, copëtoni arrat.

Vendosni vezët në një tas të madh, më pas shtoni sheqerin dhe sheqerin e vaniljes dhe rrihni me mikser, ose thjesht me një procesor ushqimi. Pastaj shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, përveç arrave, dhe përzieni imët për të marrë një përzierje homogjene. Brumi nuk duhet të jetë shumë i trashë, me forcë të mesme, në mënyrë që të hidhet në tigan.

Tani shtoni arrat e copëtuara në brumë, pastaj përzieni.

Derdhni brumin në një tepsi të mesëm, së pari shpërndani me gjalpë dhe spërkateni me miell.

Tani hedhni pjesën tjetër të arrave të copëtuar në brumë. Vendoseni tortën të piqet në 200 gradë dhe piqet për rreth 30 minuta. Në fund, kontrolloni brumin me një kruese dhëmbësh për të parë nëse është pjekur sa duhet. Nëse brumi nuk ngjitet në kruese dhëmbësh, atëherë torta është gati.

Kur torta të jetë ftohur, preni në kube ose sipas dëshirës. Mund të spërkatet me sheqer pluhur, ose në krye me salcë çokollate.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu