Ëmbëlsirë me banane

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 banane,
 • 100 gr arra,
 • 150 gr sheqer,
 • 1 vezë,
 • 80 gr gjalpë,
 • 130 gr miell,
 • 60 gr miell integral,
 • 1 lugë çaji sodë bikarbone,
 • gjysmë Pluhur pjekje,
 • pak kripë,
 • 1 lugë çaji kanellë,
 • 1 lugë çaji xhenxhefil,
 • 1 lugë çaji arra.

Hapat

Fillojmë me bananet, duke i bluar me procesor të ushqimit ose me pirun, derisa ta fitojmë një masë kremoze.

Shtojmë sheqerin, vezën dhe gjalpin. I përziejmë mirë dhe pastaj shtojmë të gjithë përbërësit e tjerë duke i përzier mirë e mirë.

Masën e vendosim në një tepsi me formë sipas dëshirës dhe e vëmë në pjekje në temperaturë 170 gradë celsius për rreth 35-40 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu