Ëmbëlsirë me bollgur për 25 minuta

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 litër Qumësht
  • 9 lugë bollgur
  • 9 lugë sheqer
  • 1 pako vanilje

Për salcën e çokollatës:

  • 1/2 pako krem çokollate
  • 1 gotë qumësht i ftohtë
  • 1 lugë gjelle kokosit

Përgatitja:

Hedhni qumështin në një tenxhere të thellë. Shtoni bollgur dhe sheqer në të. Filloni gatimin, duke e përzier me ndihmën e një lugë druri.

Vazhdoni të përzieni derisa të ziejë mirë. Pasi të fillojë të ziejë, mos e ndërpresni përzierjen derisa të trashet. Kur të ketë një qëndrueshmëri më të dendur se boza, shtoni vanilje, përzieni dhe mbuloni.

Në një enë tjeter derdhni masën  e bollgurit  që keni përgatitur dhe vendoseni në frigorifer pasi të ftohet.

Merrni ëmbëlsirën tuaj, e cila është pushuar për 1-2 orë në frigorifer, dhe nxirrni nga ena duke e kthyer atë kokëposhtë në një pjatë shërbyese.

Përzieni qumështin dhe salcën e çokollatës në një enë të vogël. Ndizni zjarrin  dhe përzieni derisa të vlojë. Pastaj fikni zjarrin dhe vazhdoni të trazoni herë pas here derisa të mos mbajë kore, derisa të arrijë në temperaturën e dhomës.

Hedhni ëmbëlsirën e bollgurit  që keni përgatitur në pjatën e shërbimit me salcën tuaj të çokollatës, dekoroni me arrë kokosi dhe më pas preni në feta dhe shërbejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu