Ëmbëlsirë me çoko

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 3 filxhanë miell
  • 2 filxhanë sheqer
  • 2 lugë gjelle kakao
  • 1 lugë pluhur pjekës
  • 2 filxhanë vaj
  • 2 lugë uthull
  • 3 lugë Nutella
  • 100 gr arra
  • 1 filxhan ujë
  • pak kripë

Përgatitja:

Në një enë kombinoni miellin, sheqerin, kakaon,pluhurin pjekës dhe kripën. Trazojini mirë.

Ndërkohë në një enë tjetër shtoni vajin, uthullën,ujin dhe i përzieni mirë. Bashkoni të dy masat dhe i trazoni mirë derisa të krijohet një përbërje homogjene

E shtroni me kujdes masën në një tavë dhe e vendosni në furrë për 25 minuta në temperaturë 180 gradë.

Pasi ëmbëlsira të jetë gati, sipër i vendosni një shtresë me nutella dhe arra të grira.

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKadaif me krem
Artikulli tjetërKatrorka me kakao

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu