Ëmbëlsirë me çokollatë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për tortën:

 • 15 copë kajsi të thatë
 • 1 lugë gjelle ujë
 • 2 lugë kakao
 • 3 lugë vaj kokosi
 • 3 lugë miell bajame
 • 3/4 filxhan qumësht
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 filxhan miell
 • 2 lugë pika çokollate
 • 2 vezë

Për kremin:

 • 600 gramë krem
 • 4 lugë mjaltë
 • 2 lugë pika çokollate

Për Mbi:

 • 2 lugë pika çokollate
 • 1 lugë gjellekakao

Përgatitja:

Së pari i hedhim kajsitë e thata në blender  me 1 lugë gjelle ujë dhe marrim pure.

Pastaj i shtojmë përbërësit e nevojshëm dhe i rrahim një nga një.

Pjekim brumin e tortës  në një furrë të parangrohur 180 gradë me një tepsi, ku hedhim letër kuzhine të lyer me vaj për 25 minuta.

Ndërsa torta ftohet, ne mund të përgatisim kremin. Për këtë, marrim  përbërësit për kremin dhe bëjmë atë.

E ndajmë tortën në gjysmë. Ne përdorim njërën nga pjeset  e ftohura si bazë dhe aplikojmë më shumë se gjysmën e kremit dhe mbulojmë tortën duke aplikuar kremin e mbetur për ta mbuluar.

Mund ta spërkatni çokollatën mbi të dhe ta dekoroni me kakao.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPuding i kakaos i bërë në shtëpi
Artikulli tjetërKek me portokall

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu