Embelsire me fruta mali dhe ajke

spot_imgspot_img

Përbërësit:

200gr biskota
100gr gjalp
50gr qokollade e zezë (60% kakao)
10gr kakao

Kremi:
400gr ajkë
400ml krem pana Hopla
400gr fruta mali
150gr sheqer
10gr zhelatinë

Përgatitja:
Së pari shkrihet gjalpi bashk me qokolladë, pastaj ia shtojmë biskotave te grimcuara bashk me kakaon. Këtë masë e shtriejmë në tepsi dhe e lëmë të qëndroj në ftohës.
Në enë vendosim frutat e malit bashk me sheqer dhe i ziejmë për 10 min. Më pas i bluajmë dhe i lëmë në një anë të ftohen.
Zhelatinën e vendosim në një enë të vogël me dy, tri lugë ujë , në anën tjetër 50ml ujë i nxejmë dhe pak para vëlimit ia shtojmë zhelatinën e përziejm mire dhe menjëherë ia shtojmë frutave të malit.
Hopllën e përziejm me mikser derisa sa të formohet krem i forte, pastaj ia shtojmë ajkën dhe frutat e malit. I përziejm mire dhe tërë masën e vendosim përmbi biskota, ku duhet t qëndrojë në ftohës së paku 2 orë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBajadere e Akullt
Artikulli tjetërTorte Shahu

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu