Ëmbëlsirë me Grizë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 vezë
 • 200 gr sheqer
 • 250 gr grizë
 • 100 gr miell
 • 200 ml qumësht
 • 200 ml vaj
 • 150 gr molla të grira në rende
 • 250 gr arra të coptuara
 • 1 sheqer vanile
 • 1 pluhur për pjekurina
 • 1 lugë çaji cimet

Përbërësit për shërbetin:

 • 150 gr sheqer
 • 200 ml qumësht
 • Nevoiten edhe 300 gr shllag dhe 300 ml ujë të gazuar.

Përgatitja:
Përziejmë vezët me sheqer, pastaj shtojmë vajin, miellin, grizën, pluhurin për pjekurina, vanil sheqerin, cimetin, arrat dhe në fund mollat. E qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e pjekim në temperaturë 180*C.
Deri sa të piqet ëmbëlsira përgatisim sherbetin. Ziejmë qumështin me sheqer 2 minuta dhe ia qesim ashtu të nxehtë ëmbëlsirës së nxehtë.
Kur të ftohet ëmbëlsira ia qesim përmbi shllagun e përgatitur me ujë të gazuar.
Dekorojmë me thelpinjë arre. / Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte Bardhë e Zi
Artikulli tjetërTorte me Cola Cola

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu