Ëmbëlsirë me kokos

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për skajet:

 • 2 gota kokos

Për Kremin:

 • 600 ml. qumsht
 • 5 lugë sheqer pluhur
 • 1 të verdhë veze
 • 1 lugë gjelle miell
 • 3 lugë ëmbëlsirë niseshte misri
 • 1 lugë gjelle gjalpë

Për bazën e tortës:

 • 4 vezë
 • 3/4 filxhan sheqer pluhur
 • 3 lugë vaj luledielli
 • 3 lugë qumësht
 • 1.5 gota miell
 • 1 pako
 • pluhur pjekje
 • 2 lugë ëmbëlsirë kakao
 • 1 Lëvore limoni

Për më lart:

 • 150 gram çokollatë

Përgatitja:

Vendosni vezën dhe sheqerin  pluhur në enë për përzierje. Me ndihmën e  mikserit, rrihni vezët derisa sheqeri të shkrihet plotësisht.

Pasi të keni shtuar vajin e lulediellit dhe qumështin, vazhdoni të rrihni masën e tortës me mikser.

Hedhni  lëvozhgën e limonit,miellin dhe pluhurin për pjekje,Perzieni mirë dhe në fund shtoni kakao.

Derdhni masën e tortës së kakaos në tepsi të madhe, të cilën e lyeni me vaj luledielli ose gjalpi,

Piqni tortën që keni përgatitur në një furrë të parangrohur 180 gradë për rreth 30-35 minuta derisa të kthehet një ngjyrë e lehtë.

Për kremin e ëmbëlsirës; Vendosni qumështin, sheqerin pluhur, të verdhën e vezës, miellin dhe niseshtën e misrit në një tepsi .

Me ndihmën e një teli, gatuajeni përzierjen e kremës që përzieni vazhdimisht në nxehtësi të ulët derisa të trashet.

Shtoni gjalpë në përzierjen e kremit që keni larguar nga zjarri dhe përzieni atë me një blender derisa të merrni një qëndrueshmëri të butë.

Pritini tortën e kakaos nga tepsia në copa me një gotë.

Përhapni një lugë gjelle kremi që keni përgatitur në një copë tortë. Mbuloni atë me një cop tjeter të tortes. Ndiqni të njëjtin proces deri sa të mbarojnë shtresat e tortës.

Zyteni copat e ëmbelsirave në kremin e mbetur dhe dekoroni me kokos anët e tyre.

Shkrini çokollatën e errët në një enë dhe hidheni sipër ëmbëlsirave.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek i butë pa qumësht
Artikulli tjetërPuding në kushte shtëpie

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu