Ëmbëlsirë me mollë e grizë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 vezë
 • 200 gr sheqer
 • 2 sheqer vanilje
 • 200 ml qumësht
 • 200 ml vaj
 • 200 gr grizë/ermik/semolina
 • 200 gr arra të bluara
 • 1 pluhur pjekurinash
 • 2 molla
 • recel vishnjesh
 • arra të thërmuara.

Përgatitja:

Mollat qërojini dhe grijini në rende.

Vezët dhe sheqerin e sheqer vaniljen miksojini derisa të shkumojnë, pastaj shtoni qumështin dhe vajin.

Shtoni arrat e bluara, grizën e pluhurin për pjekurina dhe përziejeni mirë masën.

Në fund shtoni mollat e grira.

Brumin e përgatitur hidheni në tepsinë e lyer me yndyrë dhe të spërkatur me pak miell.

Keku piqet për 30-35 minuta në furrën e parangrohur në 180 gradë.

Pastaj ëmbëlsira ftohet tërësisht. Kur të jetë ftohur e lyejmë sipër më recel vishnjesh, kumbullash ose kajsish. E dekorojmë me arra të thërmuara.

Ju bëftë mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPogaçëza me hithra
Artikulli tjetërBiskota sheqeri

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu