Embelsire me Pete te Holla

spot_imgspot_img

Perberesit per pete:
8 veze,
6 luge supe niseshte,
5 luge supe miell,
3 luge supe vaj,
1 filxhan sheqer,
1 luge te qajit sheqer vanille.

Per kremin e cokollates:
200 gr cokollate,
700 ml qumesht,
2 luge supe kakao.

Pergatitja:
Ne nje ene te thelle i ndajme vezet e bardha prej te verdhave. Me mikser i rrahim te bardhat derisa te shkumohen.
Ja shtojme sheqerin + sheqer vanillen, vazhdojme me mikser i qesim nje nga nje te verdhat e vezeve.
Pastaj e shtojme ngapak miellin te perzier me niseshte dhe vajin. Ne nje ene tjeter e hedhim qumeshtin dhe puding qokollate e perziejme, e qesim me vlu pak duke e perzier ne temperature te ulet 3.
Kur te fillon me vlu pak, ja qesim copat e qokollates, vazhdojme me e perzi. Kur te trashet pak e heqim nga zjarrin dhe e qesim ne nje ene plastika, pastaj e fusim ne friz per tu ftohur.
E lyejme tepsin me gjalpe dhe shton shume pak nga brumi i pergatitur (vetem pak brum qe te behen petet e holla dhe te buta), e pjekim ne furre ne temperature 150 grad (keshtu veprojme edhe me petet tjera). Nuk i pjekim shume petet se mund te digjen.
Petet e pjekura i rendisim nje nga nje ne tepsi dhe secilen e lyejme me krem cokollate dhe  i shtojme nga pak kokos.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakEmbelsira me Qumesht
Artikulli tjetërBiskota me Çokollatë (Video)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu