Ëmbëlsirë me puding kakao

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për kekun:

 • 4 copë vezë
 • 1 filxhan sheqer
 • 1 filxhan miell
 • 2 lugë kakao
 • 1 pako vanille
 • 1 pako pluhur pjekje

Për të zbutur tortën:

 • 2 gota qumësht
 • 1/2 filxhan sheqer

Për fillin sipër:

 • 750 ml qumësht
 • 1 pako puding gati
 • 1 pako shllag
 • kakao

Përgaditja:

Thyejeni vezët në një enë dhe shtoni sheqerin , pastaj rrihni derisa të formoni  krem të bardhë me mikser.

Pastaj shtoni miell, pluhur për pjekje, kakao dhe vanilje, rrihni pak më shumë dhe derdhni përzierjen e tortës që keni përgatitur për një tepsi  të yndyrshëme.

Piqeni në furrën e parangrohur 160 gradë për rreth 30 minuta.

Kur piqni tortën, vendosni pudingun me pluhur dhe qumështin e nevojshëm  një enë dhe përzieni mirë, më pas gatuajeni derisa masa të vlojë.

Përzieni herë pas here derisa të ftohet, dhe pasi pudingu të jetë ftohur, i shtojmë kremin e rrahur pluhur kakao në të dhe e rrahim mirë me mikser.

Pasi të pjeket torta juaj dhe nxirret nga furra, derdhni gjysmë gotën e shkrirë të përzierjes së sheqerit mbi tortën e nxehtë duke e përzier në 2 gota qumësht.

dhëndërit-pastasi6
Më pas hidhni pudingun që keni përgatitur dhe përhapeni bukur.

Nëse keni kohë, prisni 1 natë, nëse nuk keni shumë kohë, pushoni të paktën 3 orë,


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu