Embelsire me Susam

spot_imgspot_img

Përbërësit:
2 veze,
150 gr sheqer pluhur,
2 luge kakao,
2 luge mjalte,
100 gr margarine,
100 gr biskota te bluara,
100 gr arra te bluara,
200 gr susam.

Përgatitja:
Ne nje tigan qitet susami dhe piqet derisa te nderroj ngjyren ne te arte.Pastaj perzihen vezet me sheqer mire dhe zihen mbi avull dhe lihen te ftohen.Pasi te jene ftohur jo krejtesisht i shtohen margarina dhe perzihet derisa te shkrin margarina,pastaj shtohet kakao,mjalti, biskotat e bluara dhe arrat e bluara dhe ne fund susami i pjekur dhe te gjitha perzihen bashk.Pastaj kjo mase mbeshtillet ne forme roleje ne folie alumini dhe lihet te ftohet per disa ore dhe prehet ne forme rollate me shije si qokollate me susam. /Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte me Shtresa
Artikulli tjetërTorte me Dredheza dhe Qokollade

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu