Ëmbëlsirë pa sheqer

spot_imgspot_img

Përbërësit: 

  • 5 vezë 100 gr sheqer nga bima stevia, stevioilna
  • 300 gr miell integral
  • 60 gr kakao
  • një majë luge kripë
  • 10 ml ekstrakt vanilje
  • 200 ml qumësht kokosi
  • 80 ml vaj ulliri
  • 7 gr maja birre

Përgatitja:

Ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat dhe rrihni të bardhat deri sa të keni përftuar një masë shkume kremoze. Lëreni mënjanë. Shtojini të verdhave të vezës sheqerin e bimës, shtoni vajin , qumshtin e kokosit, pak ujë dhe pak uthull.

Lini mënjanë 60 gr miell ndërsa masën përziejeni me 240 gr e tjerë të miellit.

Ndajeni brumin përgjysmë dhe në njërën nga gjysmat shtoni kakaon.

Ndani të bardhën e vezës në dy pjesë dhe shtojani secilës pjesë të brumit.

Punojeni sërish dhe piqeni në enë keku si në fotografi.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakFli Kosove-receta
Artikulli tjetërPicë e shijshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu