Ëmbëlsirë pa vezë, pa margarin-me kokos

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 gota kos,
 • 1 gote kokos,
 • 1 gote sheqer,
 • 1 gote grizë,
 • 1 pluhur per pjekje.

Shërbeti:

 • 300 ml ujë,
 • 4 luge sheqer,
 • 1 sheqer vanilje.

Kremi:

 • 1 l qumësht,
 • 3 puding vanilje,
 • 6 luge sheqer,
 • 2 qese Krem krem pana(shllag) te pergaditur sipas udhezimeve ne qeske.

Hapat:

Se pari ziejme sherbetin per 5 minuta dhe leme te ftohet teresisht.

Pastaj ne nje ene qesim te gjithe perbersit per pandispanjen dhe pasi perzijme mire qesim ne kallep te lyer dhe permillur me madhesi 21×30.

Pjekim ne 180 grade per 20 minuta.

Per kremin vlojme qumshtin me sheqerin(ndajm nje gote per tretjen e pluhurit te pudingave).

Pasi qumeshti vlone shtojme pudingat e tretura dhe perzijme derisa te trashet pudinga.

Ne pandispanjen e pjekur te ngrohte shtojme sherbetin e ftohet,presim pak sa te mpihet sherbeti dhe shtojme pudingen e nxehte.

Rrafshojme mire,leme te ftohet dhe shtojme krem panen e tundur ne shkume ose edhe ajke te mebel te tundur ne shkume.

Krejt koha e pergaditjes se kesaj embelsira eshte me pak se 30 minuta,kurse e veqanta e saj eshte se cdohere mund te ndrrojme llojet e pudinges dhe embelsira do te kete shije ndryshe


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte me kater përbërës
Artikulli tjetërKifle me krem vanilje

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu