Ëmbëlsirë Vanille

spot_imgspot_img

Përbërësit për pandispanjën:
5 te bardha te vezes, 2 te verdha te vezes, 5 luge miell, 6 luge sheqer, 2 luge kakao, 2 luge vaj, 1 luge lëng limoni, 1/2 luge sodë bikarbone, kripë, 1 paketim biskota.

Për shurupin:
200ml ujë, 2 luge sheqer, 1 luge rum.

Për kremin:
500ml qumësht, 3 te verdha te vezes, 3 luge sheqer, 4 luge nisheste, 2 qese sheqer vanilje, 200gr margarinë.

Për glazurën:
100gr qokollate per gatim, 2 luge vaj, 1 luge qumësht.

Përgatitja:
Tunden te bardhat e vezes me pakk krip derisa te behet nje shkume e forte dhe pastaj shtohet sheqeri duke e perzier vazhdimisht.

Pstaj shtohen edhe dy te verdhat e vezes duke eperzier me luge dhe pastaj shtohet mielli i perzier me sode bikarbone dhe kakao dhe vaji.

Nga keta perbers behet brumi i cili gjysma e tij qitet ne kallep 20 x15 te lyer me vaj dhe te permillur dhe mbi kete shtrese te brumit qiten pishkotat ne krejt siperfaqen dhe pastaj pjesa tjeter e brumit mbi pishkota dhe futet ne furre te nxehte 180 grade dhe piqet 30 minuta.

Gjate kesaj kohe pergaditet filli:
Perzihen te verdhat e vezes me sheqer dhe sheqer vanile dhe i shtohet nishestja dhe pak qumesht dhe perzihet mire.

Pjesa tjeter e qumshtit vihet te vloj dhe pasi vlon e qesim perzierjen e te verdhave te vezes dhe duke e perier vazhdimisht derisa te trashet.

E largojme nga zjarri dhe ia shtojem margarine e zbutur me pare dhe e perziejme mire dhe pasi te kompaktesohet masa e leme te ftohet pak.

Shurupin e ziejme dhe pasi te ftohet e lagim pandispanjen e ftohur me pishkote dhe siper qesim krejt kremin e vaket dhe e leme ne frigorife derisa te ftohet mire .

Shkrihet edhe qokollata me dy luge vaj dhe nje luge qumesht dhe ia qesim persiper pasi te jete ftohur mire pandispnja dhe kremi.

Eshte mire qe kjo te pergaditet ne kallepin ne te cilin eshte pjekur sespe do ta kemi me te lehte per te rafshuar kremin.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKrem i Shpejtë
Artikulli tjetërRavane me Sherbet

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu