Ëmbësirë pa Vezë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 gotë kos, 1 gotë qumësht, 1 gotë vaj, 1 gotë kokos, 2 gota sheqer, 2 gota miell, 1 sheqer vanilje, ½ pluhur për pjekje.

Glazura:
100gr çokollatë, 3 lugë vaj.

Përgatitja:
Ne nje ene te madhe qesim te gjithe perbersit me radhe.

Perziejme masen me luge(perpresi se nuk na nevoitet mixeri),dhe masen e qesim ne kallep te lyer me vaj dhe te permillur me madhesi 25×35 .

Pjekim ne 180 grade per 30 minuta.

Pas jekjes dhe ftohjes qesim persiper glazuren me cokollaten e shkriren ne pak vaj dhe rrafshojme mire.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me Toptha Kokosi
Artikulli tjetërTortë e Kuqe

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu