Fyerje raciste në Maignan para Juve-Milan: zbulohet “dënimi” i fajtorit!

spot_imgspot_img

Më 19 shtator 2021 ai këndoi thirrje raciste kundër portierit të Milanit, Mike Maignan në ndeshjen Juventus-Milan. Tani burri, me origjinë nga Veneto, është caktuar në punë të dobishme shoqërore dhe do të punojë në një qendër pritjeje te emigracionit.

Identifikimi i tij u bë i mundur falë një videoje të publikuar në rrjetet sociale. Digos e kishte denoncuar për nxitje të urrejtjes racore. Ai është punëtor në një kompani në Rovigo ku ndër të tjera është edhe përfaqësues i sindikatës. Klubi i tij Juventus (Juventus Club Gaetano Scirea di Castagnaro, Verona) e kishte përjashtuar atë.

Asokohe nuk ka munguar replika e Maignan në Instagram. “Unë jam Majk, në këmbë, i zi dhe krenar. Për sa kohë që mund të përdor zërin tim, do ta bëj për të ndryshuar gjërat”, ka shkruar portieri francez:

“Çfarë bëjmë për të luftuar racizmin në stadiume? Ne besojmë vërtet se çfarë A është efektiv? Unë jam pjesë e një klubi të angazhuar si lider në luftën kundër çdo diskriminimi. Por ne duhet të jemi më shumë dhe të bashkuar në këtë betejë kundër një problemi social që është më i madh se vetë futbolli. Në dhomat që qeverisin futbollin , njerëzit që vendosin e dinë se si është të dëgjosh ofendime dhe britma që na zbresin në rangun e kafshëve?”.

I identifikuar, tifozi venecian e kishte pranuar gabimin. “Bëra një gabim dhe kërkoj falje, u solla si budalla”, ka komentuar i interesuari: “Kisha pirë shumë birra dhe isha jashtë mendjes”.

Dhe tani ai eshte vullnetar në një shoqatë në Rovigo që merret me mikpritjen, “Shtëpia e Abrahamit”. Burri saktësoi gjithashtu se donte të tregonte historinë që e shihte si protagonist nëpër shkolla, për t’i shpjeguar më të rinjve se të jesh tifoz është ndryshe nga ofendimi i kundërshtarëve sportivë…

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu