Gurabie me lajthi

spot_imgspot_img
Përbërësit:
  • 150 gr miell
  • 200 gr margarinë
  • 4 lugë gjelle vaj
  • vezë
  • 1 lugë gjelle uthull
  • 1 lugë gjelle sheqer pluhur
  • 2 filxhan çaji lajthi (të grira)
  • 1 bustinë pluhur pjekës
Përgatitja:
Në një tas përzieni të gjithë përbërësit përveç miellit dhe lajthive të grira. Përzieni të gjithë përbërësit mirë dhe shkoni me ngadalë miellin e situr.
Shtoni lajthitë e grira dhe përzieni sërish. Lëreni miellin të vijë për 30 minuta.
Lyeni një tavë me të bardhë veze dhe shtoni brumin të ndarë në copëza të vogla me ngadalë.
Futini në furrë të piqet për 30 minuta në 180 gradë.
Ju befte mir!

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me Karota
Artikulli tjetërHallvë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu