Gurabija lule

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 200 gr gjalpë,
 • Gjysmë gote vaj vegjetal,
 • 1 gotë çaji sheqer pluhur,
 • 2 vezë,
 • 1 gotë grizë,
 • 1 Pluhur pjekje,
 • 1 vanilje,
 • 4 gota miell.

PËR SHERBET:

 • 4 gota ujë,
 • 3 gota sheqer,
 • 2-3 pika lëng limoni.

Hapat:

Të gjithë përbërësit e brumit derdhni në një enë dhe përzieni mirë.

Merrni nga brumi dhe formoni gurabija në formë të lulës dhe i rëndisni në tepsi ku i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius derisa të pjekën.

Pas pjekjës gurabijat i lëni të ftohen dhe pas ftohjës ia derdhni sherbetin e ngrohtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKifle me krem vanilje
Artikulli tjetërTortё me krem dhe me kivi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu