Gurabija me shërbet

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 filxhan miell gruri
  • 4 lugë pekmez
  • 1 lugë gjelle uthull
  • 1 vezë
  • 3 lugë kakao
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 pako pluhur pjekje
  • 1 lugë gjelle gjalpë

Përgatitja:

Ne rrahim pekmezin, gjalpin, vajin e ullirit dhe vezët.

Shtojmë gjithashtu kakao, pluhur pjekje dhe miell dhe ziejmë brumin.

Ne bëjmë format e guramijave dhe i vendosim në letër me yndyrë. Ne fillojmë të ngrohim furrën tonë.

I pjekim në 150 gradë për 10-15 minuta.

Në atë kohë, ne i kthejmë 4 lugë pekmez me 1 gotë ujë.

Vendosim salcën tonë të ngrohet në një enë të thellë. Ne hedhim gurabijave  të ftohta  në të.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek i butë i portokallit
Artikulli tjetërKek me kakao

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu