Hallvë tradicionale me çokollatë ose kakao

spot_imgspot_img

Përbersit:

  • 1 filxhan (kafe) ujë,
  • 2 gota vaj,
  • 6 gota sheqer,
  • 6 gota miell,
  • 1 filxhan çokollatë pluhur ose kakao,
  • për shije rrush i terur , arra, lajthi, bajame,

Përgatitja shum e lehtë

Ne nje tigan te thellë vëmë vajin, ujin dhe sheqerin ne zjarr dhe I pereziejm deri te shkrihen..

Miellin e përziejme me çokollatë ose kakao ne nje ene tjeter,

Kur sheqeri është shkrirë , ngadalë shtoni miellin dhe kakaon dhe përziejme

Prziejme edhe për disa minuta derisa përzierja te barazohet,
Shtojme rrush, arra .apo gjera tjera qe ju I pelqeni,pershembull lajthi ,bajame etj..

Hidh përzierjen në një tepsi të vogël dhe shperndajenine menyr te barabarte
Kur ftohet pak,prejeni në kube.Provojeni eshte e lehte per tu gatuar dhe e shijshme.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu