Kadaif role

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 250 gr kadaif,
 • 3 luge te gjelles sheqer,
 • 1 gote çajit arra,
 • 2 luge te gjelles gjalpë.

Për sos:

 • 3 gota qumësht,
 • 2 luge te gjelles miell,
 • 1 luge te gjelles niseshte misri,
 • 4 luge te gjelles sheqer,
 • 2 luge te gjelles gjalpë,
 • 1 vanilje,
 • gjysme shllag krem.

Hapat:

Në tigan e fërgojmë kadajifin me sheqerin dhe arrat, pasi të ftohet kadaifi e vendosim në një folje të aluminit, foljën e vendosim në tepsi.

Gjalpin e shkrimë dhe ia hedhim kadaifin, përbërësit e sosit i derdhim në një enë dhe i përziejmë me mikser.

Sosin ia derdhim kadaifit së bashku me krem shllagun dhe e bëmë në formë të rolës.

Pastaj i premë në copa i derdhim çokollate do të jetë e gatshme për shërbim.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte e shpejtё
Artikulli tjetërTullumba

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu