Katrorka kokosi

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 vezë,
 • 200 ml qumësht,
 • 100 ml vaj,
 • 100 gr sheqer,
 • 200 gr miell,
 • 1 pluhur per pjekje,
 • 2 luge kakao.

KREMI:

 • 1 l qumësht,
 • 1 filgjan sheqer,
 • 7 luge grizë,
 • 200 gr kokos,
 • 50 gr çokollatë e bardhe.

Hapat

Perzijme perbersit per pandispanjen,gjysmen e qesim ne kallpin e lyer dhe te permillur me madhsi 30×35 cm.

Nderkohe zijme qumeshtin me sheqerin,grizen,sheqerin dhe pasi te trashet,largojme nga zjarri,shtojme kokosin, cokollaten e bardhe dhe perzijme.

Pasi pjesa e pare e pandispanjes eshte pjekur pak,nxjerrim kallepin nga furra,qesim kremin,rrafshojme mire,shtojme pjesen e mbetur te mases me kakaon dhe kthejm ne furre te nxehte 180 grade edhe per 35 minuta.

Pas pjekjes dhe ftohjes mire,presim ne katrora sipas deshires(sipas deshires dekorojme me kokos persiper).

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBombica
Artikulli tjetërKek me karrotë dhe kanellë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu