Katrorka me krem

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 vezë,
 • 200 gr sheqer,
 • 200 ml vaj,
 • 100 gr çokollatë,
 • 150 ml qumësht,
 • 200 gr arra te grira,
 • 70 gr miell,
 • 1 pluhur për pjekje,
 • Maje kripë.

KREMI:

 • 2 puding çokollate,
 • qumesht qumësht,
 • 100 gr çokollatë,
 • 250 gr margarin,
 • 6 luge sheqer,
 • 1 krem Krem (shllag) te pergaditur sipas udhezimeve ne qeske.

Hapat

Perzijme vezet me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri

Shtojme qumeshtin,vajin,cokollaten e shkrire,miellin e perzier me pluhurin per pjekje,kripen dhe arrat

Masen e perzijme mire,qesim ne kallep te lyer dhe mbuluar me leter per pjekje 20×30

Pjekim ne 180 grade per 40 minuta

Ne nderkohe ndajm nje gote qumesht te ftohet,kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje me sheqerin

Ne qumeshtin qe vlon qesim pudingat e tretura ne qumeshtin e ftohet,perziejm derisa te trashet kremi

Ne kremin e nxehte akoma shtojme cokollaten e coptuar dhe perziejme derisa te shkrihet cokollata

Pasi te ftohet kremi shtojme edhe margarinen e tundur ne mase kremoze dhe perzijme bashke derisa te homogjenizohet kremi

Me kremin lyejm persiper pandispanjen tashme te pjekur dhe ftohur

Persiper dekorojm me krem pana dhe therrime cokollate.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRolladë me banane
Artikulli tjetërTorte me kater përbërës

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu