Kek – Çokollatë e nxehtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 4 vezë
  • 100 gr çokollatë
  • 60 gr kakao
  • 100 gr çokollatë e bardhë
  • 60 gr gjalpë të zbutur
  • 50 gr bajame të bluara
  • 20 gr kakao.

Përgatitja:

Së pari shkrijmë çokollatën dhe e lëmë mënjanë të ftohet.

Çokollatës së ftohur ia shtojmë gjalpin e zbutur dhe i tundim me mikser.

Shtojmë vezët një nga një, duke i tundur vazhdimisht.

Në fund shtojmë kakaon dhe bajamet e bluara.

Çokollatën e nxehtë e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius për 8-9 minuta, varësishtë nga madhësia e enës suaj.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakEmbëlsirë Dëbore
Artikulli tjetërTopëza me badema dhe mjaltë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu