Kek grek me mjaltë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 filxhan çaji miell, 1 1/2 lugë çaji pluhur pjekje, 3 vezë, 3/4 filxhan çaji sheqer pluhur, 1/4 filxhan çaji qumësht, 1 filxhan arra të copëtuara, 1/4 lugë çaji kripë, 1/2 lugë çaji kanellë
1 lugë çaji lëkurë e grirë portokalli, 3/4 filxhan çaji gjalpë

Për shurupin:
1 filxhan çaji sheqer,
1 filxhan kafeje mjaltë,
3/4 filxhan çaji ujë,
1 lugë çaji lëng limoni

Përgatitja:
Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 175 gradë Celcius. Kombinoni në një tas mesatar miellin, pluhurin pjekës, kripën, kanellën dhe portokallin dhe lërini mënjanë.
Në një enë të madhe shtoni gjalpin dhe sheqerin dhe trazojini sëbashku. Hidhni vezët, përzierjen me miell, qumështin dhe arrat.

Përziejini mirë derisa të përftoni një masë brumi homogjene. Lyeni formën e kekut me pak yndyrë dhe miell dhe shtoni në të brumin. Vendoseni në furrë të piqet për 40 minuta.

Ndërkohë shtoni në një enë hidhni mjaltin, sheqerin dhe ujin dhe ziejini në zjarr për 5 minuta. Shtoni lëngun e limonit dhe lërini edhe 2 minuta të tjera.
Largoni kekun nga furra, lëreni të ftohet 15 minuta dhe hidhni mbi të shurupin me mjaltë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek pa miell dhe sheqer
Artikulli tjetërBakllavaja turke

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu