Kek i butë me çokollatë

spot_imgspot_img

Për tortën:

 • 3 vezë të mesme
 • 1/3 filxhan kos
 • 1/3 filxhan vaj i lëngshëm
 •  70 g Gjalpë
 • 1 gotë qumësht
 • 250 gr sheqer
 • 330 gram miell
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 1 pako vanilje
 • 1 majë
 • 1 lugë gjellë lëvore portokalli
 • 2 lugë kakao

Për Lartë:

 • 100 mililitra krem ​​të lëngshëm
 • 1/3 filxhan sheqer pluhur
 • 2 pako me çokollatë të errët
 • 1 lugë gjelle gjalpi

Përgatitja:

Baza dhe skajet e kallëpit  lyhen me gjapë dhe vendoset letër e yndyrshme.

Përbërësit e thatë, përveç kakaos, përzihen në një enë dhe lihen mënjanë. Përbërësit e lëngshëm janë të përziera në një enë të madhe.

Në këtë përzierje, përbërësit e thatë (përveç kakaos) shtohen dhe përzihen.

1/3 e brumit të tortës vendoset në një enë tjetër dhe kakaoja përzihet. Bëhet i trashë me 3-4 lugë qumësht.

Masa derdhet në tepsi . Përzihet kakao derdhet mbi të. Përzihet në mënyrë të rastësishme me një  pirun.

Piqet për 35-40 minuta në furrë, e cila ishte ngrohur paraprakisht në 180 gradë..

Kur pandispanja të jetë ftohur largohet nga tepsia dhe i hiqet letra.

Për krem, në zjarrë përzijem kremin dhe sheqerin.

Kur flluskat fillojnë të dalin nga skajet, çokollata shtohet në copa të vogla.

Përzihet shpejt dhe shtohet gjalpi. kremi përzihert deri sa të bëhet homogjen. Kur ftohet, derdhni në tortë. Ju bëftë mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte me keksa dhe banane
Artikulli tjetërKek i lehtë me susam

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu